Jaki jest cel posiadania strony internetowej?

jaki jest cel posiadania strony internetowej

W dzisiejszych czasach wiele podmiotów gospodarczych za wszelką cenę chce posiadać własną stronę internetową. I bardzo dobrze! Pomaga ona nie tylko pozyskać więcej klientów, ale również zbudować z nimi odpowiednią więź, która przetrwa każdy kryzys. Sporo witryn jest jednak budowana według zasady “stworzymy stronę i niech sobie ona wisi”. Jest to niestety wyrzucanie pieniędzy w błoto, gdyż nie została ona zbudowana w żadnym celu. Jaki jest cel posiadania strony internetowej?

Cel informacyjny

Pierwszym jest cel informacyjny. Służy on temu, aby przekazywać jakąś porcję informacji do określonego grona odbiorców. Bardzo dobrym przykładem są portale informacyjne. Ich głównym celem jest przekazywanie określonej informacji do użytkownika, który odwiedza dany portal. Głównym celem takich witryn (Key Performance Indicators, KPI) jest przede wszystkim ilość sesji oraz czas ich trwania.

Oczywiście KPI w przypadku stron informacyjnych, mogą być bardziej szczegółowe jak np. zapisanie na newsletter czy publikacja komentarza. Śledzenie tych wszystkich wskaźników da nam jasny obraz tego, czy nasze działania przynoszą skutek i w którą stronę powinny one zmierzać.

Cel sprzedażowy

Najczęściej spotykanym celem witryny jest oczywiście sprzedaż produktu lub usługi. Podzieliłbym ten cel jeszcze dodatkowo na sprzedaż bezpośrednią oraz pośrednią. Ze sprzedażą bezpośrednią mamy przede wszystkim do czynienia w przypadku sklepów internetowych, gdzie potencjalny klient może w ciągu kilku minut zamknąć transakcje. Ze sprzedażą pośrednią mamy do czynienia w przypadku firm usługowych. Użytkownik wchodzi na witrynę, wysyła zapytanie przez formularz i w ciągu kilkunastu godzin kontaktuje się z nim przedstawiciel firmy. Jest to również sprzedaż, ale musi ona się odbywać za pomocą zasobów ludzkich.

Niezwykle ważny jest czas od momentu wysłana zapytania do samej rozmowy telefonicznej. Jeżeli potencjalny klient będzie musiał czekać za długo, bardzo prawdopodobne, że zdecyduje się na ofertę konkurencji. Przeczytaj również o tym, jak pozyskać klientów dzięki copywritingowi.

Cel wizerunkowy

Cel wizerunkowy jest niejako powiązany z celami sprzedażowymi oraz celami informacyjnymi witryn internetowych. Zarówno portal informacyjnych, sklep internetowy czy strona internetowa, muszą dbać o swój wizerunek. Jak można o niego zadbać? Najprostszym sposobem jest oczywiście rozbudowa bloga, która ma za zadanie zwiększyć autorytet marki w oczach obecnych klientów, ale również użytkowników, którzy w ciągu kilku miesięcy lub lat, zostaną w końcu naszym klientami.

Samo budowanie wizerunku niekoniecznie musi opierać się tylko i wyłącznie na stronie internetowej. Mamy mnóstwo miejsc, gdzie możemy to robić. Facebook, Instagram, YouTube – każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Najważniejsze jest jednak wykonanie tego pierwszego, najważniejszego kroku. Bez tego ani rusz!

Cel posiadania strony internetowej może być różny dla wielu z nas. Pamiętajmy jednak, że niezależenie od naszego celu, to użytkownik jest najważniejszy na witrynie, a nie my. To on powinien na tej “transakcji” zyskać więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

nineteen + thirteen =