Jak napisać wartościowy artykuł w krótkim czasie?

jak-napisac-wartosciowy-artykul-w-krotkim-czasie

Pisanie długich artykułów z całą pewnością nie jest łatwym zadaniem. Oprócz wysokiej jakości “mięcha” należy w dodatku pisać atrakcyjnym językiem, aby nasz czytelnik nie usnął pod koniec drugiego akapitu. Jak napisać wartościowy artykuł w krótkim czasie?

Po pierwsze – zbierz dane

Jednym z najważniejszych zadań w procesie pisania wartościowego artykułu jest research informacji na interesujący nas temat. Zawsze mam zasadę, że na początku zbieram potrzebne dane, a gdy mam pewność, że nic mi już nie potrzeba, zasiadam do pisania tekstu. Mam wtedy pewność, że w mojej głowie nie pojawi się luka pamięciowa, która mogłaby mnie wybić z rytmu.

Po drugie – na początku pisz bez dbałości o szczegóły

Poprawiania błędów interpunkcyjnych, stylistycznych oraz ortograficznych może być frustrujące. Dlatego w mojej opinii na wstępie lepiej ominąć te kwestie i w 100% oddać się przelewaniu swojej wiedzy na ekran. Takie błędy mogą wybić z rytmu i wprowadzić bałagan w naszym tekście.

Po trzecie – dobierz technikę zarządzania czasem

Pisanie długiego artykułu (zajmującego np. dwie godziny) byłoby dla mnie drogą przez mękę. Dlatego korzystam z techniki Pomodoro, która mówi, że po 25 minutach pracy powinno nam przysługiwać 5 minut przerwy. Po 4 takich seriach rozpoczynamy 20-minutową przerwę. Jedno Pomodoro trwa zatem 135 minut, z czego 100 minut jest przeznaczone na pracę z wypoczętym umysłem. Taka metoda może przydać się w przypadku tworzenia tekstu na podstronę “O nas”, gdzie zazwyczaj potrzeba sporo treści. O tym, jak ją stworzyć, napisałem w tym artykule.

Po czwarte – po prostu zacznij pisać

Przy pisaniu długich tekstów nie ma cudów. Należy usiąść i po prostu zacząć pisać. Nie może wtedy zabraknąć determinacji oraz samozaparcia. Wiele sytuacji w naszym codziennym życiu powoduje, że nie mamy zupełnie ochoty na pisanie tekstów. Trzeba jednak przezwyciężyć lenia!

Jak napisać wartościowy artykuł w krótkim czasie? W mojej opinii najważniejsze jest pierwsze 5 minut naszej pracy. Jeżeli przekonamy się do tego, że minione 5 minut nie było tak straszne, jak wcześniej prognozowaliśmy, możemy dołączyć kolejną “piątkę”. Zbierając krótkie okresy pracy w jedną całość, wyjdzie nam nawet kilka godzin efektywnego pisania artykułu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − thirteen =